Goście w ogrodzie

6 marca 2018
Posted

W oczekiwaniu na nadejście wiosny, pragniemy przedstawić wam naszych miłych gości jacy zjawiają się corocznie w ogrodzie farmy motyli.

Utrzymywanie ogrodu w formie naturalnej łąki gdzieniegdzie wzbogaconej roślinami, które szczególnie wabia motyle daje możliwość goszczenia także innych zwierząt. Co prawda aby zaprezentować wszystkie, trzeba by codziennie przechadzać się z gotowym do zdjęć aparatem, ale i tak udało się na kilku fotkach uwiecznić wizyty.

Na co dzień poza gatunkami motyli, które hodujemy i które wypuszczamy do naturalnego środowiska, po ogrodzie latają też motyle innych gatunków.

Przemierzając okolice w poszukiwaniu partnerów lub pokarmu chętnie zalatują do wyraźnie widocznej z daleka wyspy kolorowych kwiatów.

Przeplatka aurelia (Melitaea aurelia)
Prześliczny pazik brzozowiec (Thecla betulae)

Są wśród nich także ćmy, jak choćby pokaźny różowo zielony zawisak Zmrocznik gładyszek /Deilephila elpenor/. Jego zjawiskowe gąsienice często widujemy na winorośli pachnącej.

Zmrocznik gładyszek (Deilephila elpenor)
Gąsienica Zmrocznika

Inną kolorową ćmą latającą z kolei w dzień jest niewielka niedźwiedziówka Marzymłódka proporzec / Tyria jacobaeae/. Jej z daleka widoczne gąsienice żerują na roślinach zwanych starcem polnym /Tephroseris integrifolia/.

Niedźwiedziówka Marzymłódka proporzec (Tyria jacobaeae)
Gąsienice Marzymłódki

Bardzo miłym widokiem są inne ćmy, określane przez nas jako maratończycy. Należą do nich gatunki z rodzaju miernikowców, które latają do grudnia, jeśli nie panują mrozy, a także od lutego w następnym sezonie. Są co prawda bardzo niepozorne, ale w okresie kiedy wszystkie inne owady mocno śpią, ich obecność jest wielką radością dla oczu. Przylatują do lamp w nocy i pozostają na ścianach pod lampami, przez cały dzień aż do następnego zmroku:

Ale motyle i ćmy stanowią tylko niewielki ułamek wielu gatunków owadów, płazów, gadów, ptaków i ssaków, które po prostu bytują w ogrodzie i są z nami przez okrągły rok.

Należy tu wymienić ładne chrząszcze, jak np. Wonnica piżmówka (Aromia moschata). Bardzo chętnie posilają się na karmnikach wystawianych w ogrodzie dla rusałek pijących podfermentowane soki z owoców. Czy Oleicę fioletową (Meloe violaceus).

Wonnica piżmówka (Aromia moschata)
Oleica fioletowa (Meloe violaceus)

Tam gdzie zlokalizuje się oczko wodne , natychmiast pojawia się cała fauna związana z biotopem wodnym:

 

Poznajecie te piękności?

A po zmroku buszują znane doskonale jeże:


Nie sposób przedstawić wszystkie zwierzęta, które zamieszkują ogród farmy motyli. Mamy nadzieję, że ten mały przerywnik umili wam oczekiwanie na wiosnę 2018