Gdzie można uzyskać jajeczka motyli?
W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości pozyskania materiału hodowlanego w postaci jajeczek. Niegdyś poradniki hodowania motyli zaczynały się od opisu sposobów poszukiwania jajeczek w terenie (W. Niesiołowski „Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli”, W-wa 1955; Dr J. Kremky „Hodowla motyli” W-wa 1935; M. Rybicki „ hodowla motyli w szkole i w domu”, Lwów 1934) Dlatego nie będziemy zanudzać was tymi opisami, każdy kto zechce powinien dotrzeć do tych pozycji i w miarę potrzeb dowiedzieć się, gdzie i jak poszukiwać jajeczek.
Obecnie najprostszym sposobem jest zakupienie jajeczek od innych hodowców poprzez giełdy internetowe, lub organizowane w otwartej formie targowej. Od czasu do czasu można zakupić jajeczka różnych gatunków motyli także u nas na Farmie.
Zdecydowanie odradzamy pozyskiwanie nie tyle zbyt małych, co zbyt dużych ich ilości. Przyjmijmy, że na początek będziemy prowadzić naszą hodowlę w niewielkim terrarium, powiedzmy o wymiarach 45 x 45 x 45cm. W takim środowisku możemy spokojnie planować hodowlę na poziomie 10 – 30 sztuk motyli. Warto więc zakupić około 30 jajeczek. Musimy niestety liczyć się z tym, że z części jajeczek nie wylęgną się gąsienice. Zjawisko to nie stanowi normy, ale może się tak zdarzyć. Z przyczyn, o których długo by się rozpisywać, tak się po prostu dzieje.(nie wszystkie jajeczka są np. zapłodnione)
Rozpakowane jaja powinny zostać przełożone bezpośrednio na liście roślin żywicielskich motyli. Jest wiele sposobów umieszczania jaj na liściach. Jednym z nich jest pędzelek zwilżony w rozwodnionym kleju roślinnym. Jest to sposób z czasów kiedy klej roślinny był naturalną masą całkowicie obojętną dla gąsienic. Jeżeli nie wiadomo z jakich substancji jest wytworzony, posiadany przez nas klej doradzam zamiast kleju zastosować samą wodę, lub z dodatkiem odrobiny mąki. Mokrym pędzelkiem dotyka się jajeczko, które przyczepi się do wilgotnego włosia, następnie przekłada się je na poziomy listek i pociągając pędzelkiem wzdłuż liścia powoduje się przywarcie jajeczka do rośliny.
Jajeczko nie powinno spaść po wyschnięciu wody. Zabieg ten jest istotny, a dla niektórych gatunków niezbędnie konieczny. Nie wszystkie bowiem gąsieniczki zaraz po wykluciu potrafią poszukiwać pokarmu, niektóre z nich muszą mieć zapewniony dostęp do jedzenia w bezpośredniej bliskości od miejsca wyklucia. Niekiedy otrzymane jajeczka są, jakby posklejane ze sobą w sposób naturalny – wystarczy wówczas ułożyć je swobodnie na liściach np. w sposób pokazany na zdjęciu (fot atlasy)
Proszę nie przejmować się zbytnio samymi sposobami „klejenia” jajeczek. Czasami daje się łatwo uformować „łódeczkę” z liścia i w środku po prostu jajeczka położyć. Czasami są one przyklejone naturalnie do zasychających części roślin, na których zostały złożone. Wystarczy wówczas po prostu przypiąć fragment suchej rośliny wolnej od jaj za pomocą szpilki do zdrowego liścia naszej rośliny żywicielskiej.
Każdy sposób, który unieruchamia jaja jest dobry – najważniejsze aby nie pospadały.
Uwaga.
W przypadku jajeczek świeżo złożonych nie powinno się ich dotykać przed stwardnieniem, czyli dopiero po min 2-3 dniach.
Opieka nad tą fazą rozwojową motyli ogranicza się do utrzymywania roślin żywicielskich w dobrej kondycji. Dobrze jest zastosować rośliny w postaci niewielkich ukorzenionych sadzonek w małych doniczkach. To na co należy zwrócić szczególną uwagę, to przygotowanie się już w tej fazie na czas wylęgania się gąsienic, nastąpi to po kilku do kilkunastu dniach od pozyskania jajeczek. Ważne aby codziennie monitorować wygląd jaj i w przypadku stwierdzenia wystąpienia pleśni natychmiast usunąć porażone jajeczka z terrarium.
Dodatkowo w czasie oczekiwania na wyklucie się gąsienic w przypadku prowadzenia hodowli podczas sezonu grzewczego lub gdy wilgotność powietrza spada poniżej 55% należy dwa razy dziennie – rano i wieczorem zrosić roślinę wraz z jajeczkami wodą o temperaturze pokojowej.
Dobra rada:
W czasie wykluwania się gąsienic, co trwa czasami kilka dni, nie powinno się ich dotykać i podrażniać. Aby zminimalizować zagrożenie uszkodzenia malutkich gąsienic radzimy jajeczka układać na liściach roślin ukorzenionych w doniczkach, a nie gałązek trzymanych w słoikach z wodą. Pozwoli to uniknąć konieczności wymiany roślin z wody, które mogą zwiędnąć przed wykluciem się gąsienic lub w trakcie. Zastosowanie w tej fazie roślin doniczkowych nie wymaga też zraszania jajeczek wodą, ponieważ utrzymująca się wilgoć w doniczkach wystarczająco podnosi wilgotność powietrza w terrarium. W czasie wykluwania się gąsienic całkowicie zaprzestajemy zraszanie.
PRZEJDŹ DO OPISU OPIEKI NAD GĄSIENICAMI