Urządzenie terrarium

 

WSTĘP:

Jak powszechnie wiadomo jeszcze z lekcji biologii w szkole podstawowej, w przypadku motyli mamy do czynienia z 4 etapami rozwojowymi każdego pokolenia. Jajo, larwa, poczwarka, motyl dorosły. Każdy etap wymusza inny sposób i charakter opieki nad motylami.

 

W naszym poradniku omówimy wszystkie z nich w możliwie najbardziej przystępny sposób. Zawartość i treść poradnika wynika bezpośrednio z tematów pytań kierowanych od kilku lat pod naszym adresem przez początkujących pasjonatów motyli, którzy są zainteresowani hodowlą tych pięknych owadów. Jednocześnie pragnę podkreślić, że podane treści bazują na praktyce i doświadczeniu w prowadzeniu hodowli motyli na Farmie i nie powinny być wykorzystywane, jako materiał o charakterze naukowym. Wszystkich zainteresowanych wiedzą naukową odsyłamy do literatury fachowej.

Trudno wskazać konkretną fazę rozwojową w życiu motyla, jako wyjściową czy też pierwszą. Dla niektórych hodowla rozpoczyna się od znalezionej na spacerze gąsienicy, przyniesionej do domu, dla innych od poczwarki lub jajeczek. Czym więc jest hodowla motyli w sztucznych warunkach? I jakie tajemnice są z tym związane?

Bez względu na to, od jakiej fazy rozwojowej rozpoczniemy nasze doświadczenia z hodowlą motyli, na początku powinniśmy zdać sobie sprawę, z odpowiedzialności jaka wynika prowadzenia hodowli zwierząt. Tak, motyle to takie same zwierzęta, jak pieski, kotki czy chomiki, lub papużki. W identyczny sposób odczuwają ból i cierpią, jeżeli nie zapewnimy im właściwych warunków dla ich życia. Hodowla motyli jest działaniem tak samo odpowiedzialnym jak w przypadku każdego innego zwierzęcia.

Sztuczne środowisko, czyli gdzie najlepiej prowadzić hodowlę motyli w domu.

Poradnik jest skierowany do początkujących hodowców amatorów, dlatego skupimy się na poradach związanych z prowadzeniem hodowli wewnątrz pomieszczeń w domu.

 

Terrarium dobre do prowadzenia hodowli motyli w domu
Terrarium dobre do prowadzenia hodowli motyli w domu

Terraria:

W mieszkaniach panuje mniej więcej stała temperatura przez cały rok i mieści się w przedziale 22-25oC. Są to idealne warunki dla wszystkich faz rozwojowych motyli krajowych, a także większości ciem pochodzących nawet z cieplejszych rejonów świata. Na naszej farmie do prowadzenia w pełni kontrolowanej hodowli małych serii, wybranych gatunków motyli są także używane niewielkie terraria. Ze względu na łatwość obsługi oraz bezproblemowy dostęp do wnętrza polecamy terraria sprzedawane przez firmę exo-terra, szczególnie te z otwieraną pokrywą oraz wyposażone jednocześnie drzwiczki, które można całkowicie wysunąć z ramki. Taka konstrukcja zapewnia swobodny dostęp do wnętrza i możliwość posługiwania się jednocześnie dwoma rękoma, co jest szczególnie ważne przy wymianie roślin żywicielskich  dla gąsienic.

link do strony producenta: http://exo-terra.com/en/products/screen_terrarium.php

Akwaria:

Nadają się w głównej mierze do opieki jedynie nad poczwarkami motyli, przede wszystkim tropikalnych. Dla tego celu są wręcz idealne. Łatwo utrzymać w nich podwyższoną wilgotność powietrza oraz wyższą temperaturę. Jednakże absolutnie odradzamy prowadzenie hodowli motyli we wszystkich fazach rozwojowych gąsienic. Akwaria determinują bardzo ograniczone możliwości wymiany powietrza wewnątrz, co bardzo często prowadzi do rozwoju chorobotwórczych patogenów atakujących gąsienice. W akwariach występuje zjawisko skraplania się pary wodnej pochodzącej z roślin żywicielskich, co w efekcie szkodzi gąsienicom. Ażurowe terraria są w tym względzie dużo lepsze, ponieważ zapewniają dobrze wentylowane i przewiewne wnetrza, a w takich warunkach gąsienice rozwijają się i rosną najlepiej.

Wyposażenie terrarium,

Podstawowe:

  1. Pojemniki z roślinami żywicielskimi: Będą to małe doniczki z sadzonkami roślin i/lub słoiki z wodą na świeżo ścinane gałązki roślin. W przypadku sadzonek, rośliny powinny posiadać przynajmniej kilkanaście dużych liści (np. marchew w lipcu) lub kilka obficie ulistnionych gałązek (liguster, bez lilak po kwitnieniu). Rośliny te muszą zapewnić wystarczającą ilość pożywienia na pierwsza fazę wzrostu gąsienic.
  2. Kora (średni-drobno) mielona, (do zakupienia w marketach ogrodowych oraz niektórych kwiaciarniach) rozsypana 3-4cm grubości warstwą na całej powierzchni dna. Zadaniem kory jest absorbowanie małych ilości wody, która może się nam rozlać podczas podlewania doniczek z sadzonkami. Wędrujące po całym terrarium gąsienice nie powinny znaleźć się w kontakcie z niewielkimi nawet kałużami wody. W naturalnych warunkach gąsienice nie wchodzą do stojącej wody ponieważ zagraża to ich życiu. Dodatkowo odchody gąsienic zapadają się korzystnie w korę, podczas gdy bez niej utrudniają schodzącym gąsienicom poruszanie się po dnie.

Te dwie rzeczy w zupełności wystarczą dla prowadzenia hodowli większości gatunków motyli i ciem.

Dodatkowe:

  1. Lampa grzewcza z termostatem do podniesienia temperatury w celu przyspieszania rozwoju motyli, jeśli zależy nam na przyspieszeniu hodowli (jest to także element wyposażenia niezbędny w przypadku hodowania motyli tropikalnych). Do zastosowania najlepsze są te używane do hodowli gadów tropikalnych – sprzedawca w sklepie dla zwierząt z pewnością doradzi odpowiednią lampę, która pozwoli uzyskać wewnątrz terrarium temperaturę z zakresu 25-28oC. Podwyższenie temperatury do tego zakresu przyspieszy cykl hodowlany o kilka dni. W przypadku hodowli motyli tropikalnych należy ustawić zakres temperatury w przedziale 27-32oC. UWAGA. Lampa nie może być umieszczana wewnątrz terrarium a wyłącznie nad pokrywą.
  2. Termometr do monitorowania rzeczywistej temperatury wnętrza.
  3. Zraszacz na wodę, do zwiększania wilgotności wewnątrz terrariów, stosowany w przypadku prowadzenia hodowli w czasie sezonu grzewczego (jesień-wiosna), kiedy to znacznie spada wilgotność pomieszczeń. Jest także niezbędny w przypadku hodowania tropikalnych motyli dziennych.

PRZEJDŹ DO OPISU OPIEKI NAD JAJECZKAMI