Gąsienice motyli

Zaraz po tym, jak gąsienice się wyklują rozpoczyna się najtrudniejszy okres dla hodowcy. To bardzo ważny czas dla rozwoju motyli. Gąsienice powinny mieć zapewniony stały dostęp do świeżego pokarmu. Jeżeli będziemy się spóźniać z dostarczaniem świeżych liści lub nie usuniemy na czas liści zwiędniętych, narazimy motyle na poważne problemy ze zdrowiem, a w końcu także na śmierć.

Świeżo wyklute gąsieniczki ćmy A.atlas, natychmiast rozpoczynają odżywianie
Świeżo wyklute gąsieniczki ćmy A.atlas, natychmiast rozpoczynają odżywianie

Na początku po wykluciu, gąsienice zadowolą się kilkoma „gryzami” liści, które zauważymy w różnych miejscach blaszek liściowych. Jeszcze raz przypominamy, że w tej fazie rozwojowej należy zaprzestać zraszania wnętrza wodą. Gąsienice nie lubią mokrego czy wilgotnego pokarmu. Czasami jedząc mokre liście zapadają na biegunkę i padają. W przypadku hodowania motyli tropikalnych, które wymagają podwyższonej wilgotności powietrza także w fazie gąsienic zaleca się utrzymywać stale wilgotna korę rozsypaną na dnie terrarium, ale nie roślin!

Gąsienica A.atlas w trakcie zrzucania naskórka

 

Gąsienice jedząc rosną, jednakże nie rośnie ich naskórek, który w związku z tym musi być co jakiś czas zrzucany (podobnie robią także np. węże czy jaszczurki). Przy założeniu, że utrzymujemy właściwe warunki środowiskowe (inne dla motyli krajowych i inne dla tropikalnych) rozwój gąsienic będzie następował w cyklach mniej więcej tygodniowych. Co około 5-7 dni gąsienice będą zaprzestawały pobierania pokarmu. Znieruchomieją wówczas na około 24 – 36 godzin. W tym czasie nie należy ich niepokoić. Nie przenosić i nie przekładać na inne liście. Musimy cierpliwie zaczekać, aż rozciągnięty do granic możliwości stary naskórek pęknie i zostanie zrzucony, a w jego miejsce odsłoni się nowy – o jeden rozmiar większy.   Gąsienica gotowa do zrzucania starego naskórka charakteryzuje się tym, że jej główka wydaje się nieproporcjonalnie mała w stosunku do reszty ciała. Gąsienica w nowej skórze ma wyraźnie większą główkę, a jej nowa skóra może przybrać zupełnie nową barwę. Jest to cecha wielu gatunków motyli ale nie tożsama dla wszystkich. Gąsienice różnych gatunków będą nas zaskakiwały wielką różnorodnością kolorów i kształtów także różnych wyrostków skórnych. Gąsienica, którą zapamiętamy zaraz po wykluciu przybierze z czasem  zupełnie inny wygląd pod koniec swojej fazy rozwojowej. Niektórym może się wręcz wydać, że do hodowli przedostał się inny gatunek motyla.

Dostarczanie pokarmu:

Gąsienice A.crataegi na gałązkach głogu trzymanych w wodzie

Zastosowane w pierwszej fazie rozwojowej rośliny w doniczkach w zależności od ich wielkości powinny wystarczyć gąsienicom do końca pierwszej wylinki, czasami do drugiej. Zastosowanie zgodnie z nasza radą niewielkich doniczek umożliwia stopniowe zastępowanie roślin żywicielskich w formie sadzonek w doniczkach na świeżo ścinane, umieszczane w słoikach z wodą. Słoiki także nie powinny być za duże i lepiej jest zastosować kilka małych. Wymiana doniczek na słoiki jest nieuchronna ponieważ gąsienice są strasznie żarłoczne i w fazie po drugiej wylince, aż do przepoczwarczenia będzie potrzeba coraz więcej świeżych roślin. Jednocześnie tempo objadania liści będzie rosło zastraszająco szybko.

 

Rekomendujemy zastosowanie następującej technologii dostarczania /wymiany świeżych roślin: schemat wymiany roslin_F_01schemat wymiany roslin_F_02schemat wymiany roslin_F_03

Dobra rada:

Gałązki  w słoikach z wodą, powinny być uszczelniane ligniną, lub nawet zwykłym papierem. Powinno się stworzyć szczelną barierę aby gąsienice nie mogły schemat wymiany roslin_F_04zejść do wody. Uszczelnienie jest ważne także u uwagi na konieczność wyeliminowania zagrożenia przedostawania się odchodów gąsienic do wody. Z tego względu nie powinno się praktykować dokładania nowych gałązek do słoików, a każdorazowo wymianę całego słoika na nowy. Po usunięciu objedzonych lub zwiędniętych roślin, słoiki starannie myjemy.

 

Nowo wkładane do wnętrza słoiki można wsuwać w rozsypaną na dno korę, co lepiej je usztywni i zapobiegnie wywracaniu się. Z czasem słoików wewnątrz będzie tak dużo, że same się będą usztywniały i wtedy można dostawiać je bezpośrednio na korę. Nie należy podejmować prób dolewania wody do słoików. Każdorazowo gdy rośliny zaczynają więdnąć należy obok dostawić nowy słoik ze świeżymi gałązkami i po przejściu gąsienic słoiki ze zwiędniętymi roślinami wyjąć z terrarium.

Hodowla będzie się prawidłowo rozwijać jeżeli będziemy dostarczać gąsienicom świeże rośliny żywicielskie na czas – jeszcze w trakcie kończenia objadania starych gałązek.

Gąsienice A.selene na gałązkach derenia jadalnego. Te rośliny długo otrzymują świeżość i można podawać je ścięte, bez wody.

Drugim ważnym elementem jest tutaj utrzymywanie kory w stanie suchym. Jeżeli zdarzy się rozlanie większej ilości wody, trzeba jak najszybciej usunąć mokrą korę i dosypać świeżą – suchą. Na mokrej/wilgotnej korze odchody gąsienic zaczną pleśnieć i wkrótce gąsienice zachorują i padną!!!

Gąsienice po III wylince – robi się gęsto

W fazie trzeciej oraz czwartej wylinki, będzie można się przekonać dlaczego namawiamy do zakładania raczej  mniej liczebnej hodowli. Gąsienice niektórych gatunków zwiększają swoją masę nawet kilkunastokrotnie. Z wyklutego maleństwa, które ma niespełna milimetr długości urośnie gąsienica o długości nawet 15 cm! (A.atlas, A. selene, A. mittrei) W tym czasie pochłoną one całe naręcza liści.

Jak rozróżnić czy nasze gąsienice znieruchomiały w celu zrzucenia naskórka, czy może są chore? Chore gąsienice najczęściej po kilkunastu godzinach od znieruchomienia wyraźnie wiotczeją, a ich ciało wydaje się być pomarszczone i miękkie. W następstwie, po kolejnym czasie bezwładnie zwisną z gałązek. Chore egzemplarze należy usunąć z terrarium najlepiej za pomocą pęsety. Nie powinno się chwytać gąsienic bezpośrednio za ciało, właściwie jest ująć pęsetą listek powyżej gąsienicy i nożyczkami odciąć go od reszty rośliny. W przypadku wątpliwości czy gąsienica jest chora, najlepiej przenieść ją do innego pojemnika np. plastikowego i nie przykrywać od góry. Po 2 dniach będzie jasne czy gąsienica jest zdrowa czy padła.

W niektórych przypadkach część gąsienic zaprzestaje pobierania pokarmu i pada z głodu. Jest to zjawisko, które najczęściej występuje przy przegęszczeniu w terrarium. Jeżeli hodujemy zbyt dużą ilość gąsienic w małym terrarium, silniejsze osobniki chodząc po innych, które trwają właśnie w fazie zmiany naskórka, mogą je ranić i uszkadzać na tyle znacząco, że te nie będą już w stanie dalej normalnie funkcjonować. Osobniki nadmiernie osłabione najczęściej spadają na dno i tam giną. Znalezione takie gąsienice można spróbować umieścić ponownie na liściach, ale wówczas najlepiej z dala od innych zdrowych egzemplarzy.

PRZEJDŹ DO OPISU OPIEKI NAD POCZWARKAMI