Udostępniamy Państwu możliwość zamawiania gąsienic Pazia królowej. Gąsienice tego gatunku dostępne są w zestawach hodowlanych oraz samodzielnie. Planujemy wystartować z wysyłką pod koniec marca 2022. Następnie, sukcesywnie w miarę podrastania gąsienic, będziemy realizować wysyłkę aż do wyczerpania hodowli tzn. do końca maja. Uzyskane w ramach hodowli poczwarki będą wydawały motyle dorosłe w czasie ich zwyczajowego pojawu w środowisku naturalnym.
Drugie pokolenie Pazia królowej zostanie włączone do oferty w połowie lipca i będzie dostępne aż do pierwszych dni września (chyba, że lato będzie zimne lub krótkie). Zamówienia będą jak zawsze realizowane w kolejności dokonywania przez Państwa zakupów.
Słów parę o hodowli
Szeroko opisujemy aspekty samodzielnej hodowli tego pięknego motyla tutaj:
ZOBACZ REPORTAŻ
Dodatkowo pragniemy poinformować, że:
- Gąsienice pazia królowej są polifagami – tzn. odżywiają się różnymi gatunkami roślin, ale… nie lubią zmiany gatunku rośliny żywicielskiej w trakcie rozwoju. Roślina, na której gąsienica rozpoczyna żerowanie, z zasady nie powinna być zmieniana, jednak jest to dopuszczalne. Taka zmiana może powodować kilkudniową przerwę w odżywianiu i nieco osłabia gąsienice zdrowotnie. Upadki gąsienic po zmianie rośliny żywicielskiej są raczej powodowane zanieczyszczeniem nowej rośliny (np. przez środki ochrony roślin). Im gąsienice młodsze, tym gorzej adaptują się do zmian.
- Brak jest badań określających czy podawanie roślin z obszarów o zanieczyszczonym powietrzu (smog, spaliny, itp.) ma negatywny wpływ na rozwój gąsienic. Na pewno jednak rośliny zabrudzone, ochlapane błotem lub zanieczyszczone przez wyprowadzane na spacer psy nie nadają się do skarmiania gąsienic.
- Przy opisie gąsienic Pazia królowej udostępnionych w naszej ofercie (sprzedaż samych gąsienic) pojawią się informacje, jaką rośliną żywicielską były skarmiane. Najczęściej używamy pietruszki naciowej i korzeniowej, kopru (także fenkułu) oraz ruty zwyczajnej z własnej uprawy.