Proponujemy przybliżenie państwu świata ciem. Jak to się utarło mówić – motyli nocnych, których królestwo jest o wiele większe od motyli powszechnie nazywanych dziennymi, a które utożsamiane są z życiem w pełni słońca.
Mamy w Polsce blisko 3000 gatunków ciem (motyli dziennych – zaledwie ok. 160 gatunków). Co ciekawe wiele z nich lata w ciągu dnia. Jeśli natomiast chodzi o same umiejętności latania, a zwłaszcza prędkość, z jaką potrafią się poruszać, to jedna rodzina bije motyle dzienne na głowę.
Zawisaki, bo o nich mowa – to nocne mini-drony, które posiadają umiejętność bardzo szybkiego lotu – nawet 50 km/godz. Potrafią także zawisać „nieruchomo” w powietrzu przy kwiatach, z których wypijają nektar. W trakcie lotu ich skrzydełka biją z częstotliwością kilkudziesięciu razy na sekundę! Są ogromnym przysmakiem nietoperzy ze względu na swoje spore ciałko. Mają w zwyczaju pokonywać ogromne odległości – to znani wędrowcy. W przypadku zagrożenia, zwyczajnie uciekają drapieżcom, które nie lubią tracić sił na długą gonitwę za posiłkiem.
Ze świata ptaków znacie państwo zapewne kolibry, które posiadają podobne umiejętności. Maleństwa, które swoimi długimi języczkami sięgają do dna kielichów kwiatowych w poszukiwaniu słodkiego posiłku. Zawisak zamiast języczka wyposażony jest w ssawkę (nawet do kilkunastu cm dł.), która podczas lotu jest zwinięta spiralnie.
Zwabiony zapachem i kolorem kwiatów, rozwija ssawkę – zwaną także trąbką i wciąga słodką zawartość z samego dna kielicha kwiatowego.
Bardzo często można zobaczyć zawisaki podlatujące i „krzątające się” przy gałązkach wiciokrzewów. Kwiaty tych roślin najintensywniej pachną o zmierzchu, jakby zostały stworzone właśnie dla zawisaków.
Uznaje się, że w Polsce występuje 20 gatunków tych fascynujących ciem. Chociaż kilka z nich tylko zalatuje do nas z południa Europy – podobnie jak czynią to Rusałki admirał i osetnik. Wśród tych południowych gości jest też zawisak o wyjątkowo krótkiej ssawce (do 1,5 cm). To Zmierzchnica trupia główka.
Ta ćma bardzo lubi z kolei miód, który podkrada z uli. W sobie tylko znany sposób udaje jej się wcisnąć do środka ula przez maleńki otwór dla pszczół. W środku natomiast ukrywa się przed atakiem przez wydzielanie zapachu maskującego swoją obecność.
W sezonie 2023 oferujemy 3 gatunki zawisaków, których poczwarki można nabyć w zestawach lub pojedynczo. Te ćmy zimują pod postacią poczwarek. Wykluwają się u nas w kraju, od końca kwietnia do początku sierpnia. Można wówczas z powodzeniem wypuścić je na wolność.