- KIEDY MOŻNA WYPUSZCZAĆ MOTYLE W POLSCE?
- GDZIE MOŻNA WYPUSZCZAĆ MOTYLE?
- JAK WYGLĄDA ZŁOŻENIE ZAMÓWIENIA I JEGO REALIZACJA?
- JAK MOTYLE ZNOSZĄ TRANSPORT I NA ILE WCZEŚNIEJ MOŻNA JE ODEBRAĆ – OTRZYMAĆ?
- CZY MOTYLE MOŻNA EWENTUALNIE NAKARMIĆ?
- CZY PRZEWOŻENIE MOTYLI JEST DLA NICH WŁAŚCIWE I CZY ABY NIE CIERPIĄ?
- W JAKICH WARUNKACH POGODOWYCH MOŻNA WYPUŚCIĆ MOTYLE I DO, KTÓREJ GODZINY?
- CZY MOŻNA MOTYLE WYPUŚCIĆ W POMIESZCZENIU, JEŚLI POGODA ZAWIEDZIE?
- CO ZROBIĆ GDY JEDNAK ROZPADA SIĘ DESZCZ, A POMIESZCZEŃ NIE DA SIĘ DOSTOSOWAĆ DO WYPUSZCZENIA MOTYLI?
- CZY MOTYLE MOŻNA WYSŁAĆ POCZTĄ LUB ODEBRAĆ JE ZA POŚREDNICTWEM INNYCH FIRM KURIERSKICH?
- CZY MOŻNA MOTYLE ODEBRAĆ W INNYM TERMINIE?
- JAK WYGLĄDA SPRAWA PŁATNOŚCI I REZYGNACJI Z ZAMÓWIENIA?
- CZY MOTYLE MOŻNA ZWRÓCIĆ W PRZYPADKU REZYGNACJI?
- CZY POPRZEZ WYPUSZCZANIE MOTYLI MĘCZYMY TE ZWIERZĘTA?
- JAK DŁUGO ŻYJĄ MOTYLE?
1. KIEDY MOŻNA WYPUSZCZAĆ MOTYLE W POLSCE?
MOTYLE KRAJOWE – sezon na wypuszczanie motyli krajowych trwa od połowy maja do początku września.
Jak się Państwo domyślacie jest to uwarunkowane pogodą i występowaniem w tym czasie motyli w ich naturalnym środowisku.
Motyle TROPIKALNE – można wypuszczać teoretycznie cały rok. Jest to możliwe dlatego że i tak muszą być wypuszczane w pomieszczeniach (specjalnie do tego przystosowanych) – patrz pytanie poniżej. Wypuszczanie motyli tropikalnych do środowiska jest niemożliwe. Po pierwsze dlatego, że zakazują tego przepisy – USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004r. O ochronie przyrody . Po drugie dlatego, że to by je po prostu zabiło.
2. GDZIE MOŻNA WYPUSZCZAĆ MOTYLE?
MOTYLE KRAJOWE – najlepsze miejsca to tereny wiejskie i obrzeża miast, najgorsze to samo centrum miasta. Motyli nie można wypuścić w otoczeniu śródmiejskiego gwaru, hałasu ulic i otoczenia betonowych blokowisk, bo tam po prostu zginą. Wszędzie tam gdzie będzie znajdował się choćby niewielki park, lub w pobliżu będą ogródki działkowe, to bardzo dobre miejsca.
MOTYLE TROPIKALNE – można wypuszczać tylko w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach – patrz ŻYWE MOTYLE TROPIKALNE . Wymóg ten jest podyktowany szczególnymi wymaganiami środowiskowymi gatunków tropikalnych.
3. JAK WYGLĄDA ZŁOŻENIE ZAMÓWIENIA I JEGO REALIZACJA?
Zamówienie składa się za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce Złóż zamówienie, określając termin uroczystości, rodzaj zamawianych motyli, sposób dostawy/odbioru i formę płatności.
MOTYLE KRAJOWE – forma realizacji zamówienia jest dostosowana dla dwóch typów odbiorców. W zależności od odległości miejsca wypuszczenia motyli od naszej farmy.
- GDY MIEJSCE WYPUSZCZENIA MOTYLI ZNAJDUJE SIĘ W ODLEGŁOŚCI DO 100 KM OD NASZEJ FARMY Najczęściej w tym przypadku dowozimy motyle na miejsce własnym transportem. Jesteśmy na miejscu na 1,5 godz przed uroczystością. Możliwy jest także własny odbiór. Szczegóły w zakładce DOSTAWA I ODBIÓR
- GDY MIEJSCE WYPUSZCZENIA MOTYLI ZNAJDUJE SIĘ W ODLEGŁOŚCI PONAD 100 KM OD NASZEJ FARMY. Najczęściej w tym przypadku klienci sami odbierają zamówione motyle, z uwagi na wysokie koszty transportu kurierskiego – CENNIKI
Szczegółowa instrukcja postępowania z przesyłką jest załączana do listu wysyłanego przez nas wraz z potwierdzeniem zaksięgowania wpłaconej przedpłaty.
MOTYLE TROPIKALNE – każde zamówienie motyli tropikalnych jest traktowane indywidualnie, a jego szczegóły są uzgadniane w korespondencji.
4. JAK MOTYLE ZNOSZĄ TRANSPORT I NA ILE WCZEŚNIEJ MOŻNA JE ODEBRAĆ – OTRZYMAĆ?
Patrz pytanie: CZY PRZEWOŻENIE MOTYLI JEST DLA NICH WŁAŚCIWE I CZY ABY NIE CIERPIĄ?
5. CZY MOTYLE MOŻNA EWENTUALNIE NAKARMIĆ?
MOTYLE KRAJOWE – wszystkie zagadnienia związane z przewożeniem motyli zostały dokładnie przetestowane i sprawdzone w praktyce. Wpływ transportu na zdrowotność motyli miał zasadnicze znaczenie przy dobieraniu gatunków oferowanych do wyhodowania, w celu ich wypuszczania na uroczystościach. W Polsce występuje wiele pięknych gatunków motyli ale tylko nieliczne (dobrane przez nas w kolorystyczne zestawy, patrz ŻYWE MOTYLE KRAJOWE , CENNIKI ) wytrzymują trudy transportu bez szkody. Niestety nie wszystkie motyle z oferowanych do wyhodowania mogą być transportowane na duże odległości. Skutkuje to ograniczoną ofertą dla klientów, którzy zamierzają wypuścić motyle w miejscu odległym od naszej Farmy o więcej niż 100 km – DECYDUJĄCE ZNACZENIE MA CZAS PRZEWOZU. ( Mamy nadzieję, że rozbudowa autostrad znacznie poszerzy dostępność całej naszej oferty )
Motyle są umieszczane w specjalnych koszach wykonanych z siateczki poliamidowej, zapewniających im niezbędny dostęp świeżego powietrza przez cały czas od momentu umieszczenia motyli w koszu, przez transport do chwili ich wypuszczenia. W koszach umieszczane są motyle zdrowe, silne i nakarmione.
Czas przeznaczony na transport i odbiór motyli w odległych rejonach kraju to w sumie do 10 godz. przed rozpoczęciem uroczystości. – oznacza to, że od momentu odbioru własnego lub przekazaniu kosza z motylami kurierowi należy w ciągu 10 godzin motyle dowieźć i wypuścić .
Nie jest możliwe, aby Państwo sami motyle dokarmili. Wyjaśniając dlaczego nadmienimy, że są to czynności daleko odbiegające od zwyczajowego pojęcia związanego z karmieniem zwierząt (ZDJĘCIA poniżej) Wymaga to ogromnego doświadczenia z obchodzeniem się z tymi maleństwami tak aby ich przy okazji nie skrzywdzić. Nie mówiąc już o konieczności pojedynczego wyjmowania każdego motylka z kosza, i przekładaniu już nakarmionego do osobnego pojemnika, tak aby nie pomyliły się te nakarmione z głodnymi.
Szczegóły samego transportu zostały opisane w zakładce DOSTAWY
MOTYLE TROPIKALNE – Tylko osobiście możemy takiego transportu dokonać, a po kilkugodzinnym pokazie musimy zabrać motyle z powrotem. 🙁
6. CZY PRZEWOŻENIE MOTYLI JEST DLA NICH WŁAŚCIWE I CZY ABY NIE CIERPIĄ?
Odpowiedź wymaga trochę szerszego opisu całego zagadnienia.
Motyle, które Państwo zakupujecie w celu ich wypuszczenia w nowym środowisku, to końcowe wcielenia ich całego, skomplikowanego życia. To właśnie postaci dorosłe są jedynie gotowe do spełnienia swojej życiowej misji jaką jest przedłużenie gatunku – rozród. I to ten cel determinuje sposób życia motyla i jego zachowań w określonych sytuacjach środowiskowych. Jako zdolne do lotu, dorosłe motyle będą żyły jedynie kilkanaście dni (ogólnie). W tym czasie przychodzi im stawić czoła wszelkim kaprysom pogody, czyhającym na nie drapieżnikom oraz niebezpieczeństwom zupełnie nieprzewidywalnym. I tak oto te delikatne istotki potrafią przetrwać niejedną nawałnicę z ulewnym deszczem i wichrem. Spadki temperatur do przymrozków włącznie, jak i upalne suche powietrze docierające do nas znad Afryki. To wszystko ich nie zabije, bo są przystosowane do naszych warunków. Cierpią tylko wtedy gdy są głodne i niewłaściwie przetrzymywane – ścieśnione w małej powierzchni lub duszone przez szczelne opakowanie. Dobro i bezpieczeństwo motyli jest kluczowym elementem warunkującym zasięg i rodzaj oferowanych do sprzedaży motyli. Naszym celem jest wypuszczenie jak największej ilości motyli, w jak najrozleglejszych rejonach kraju. Chodzi przecież o zwielokrotnienie ich populacji – przeciwdziałanie ich wyginięciu. Abu wypuszczane przez Państwa motyle były zdolne do zasiedlenia nowych terytoriów muszą dotrzeć na miejsce w dobrym zdrowiu i kondycji. Dlatego kosze, w których motyle są przetrzymywane i transportowane są właśnie takie, a nie inne, są one optymalne dla zapewnienia motylom stałego dostępu świeżego powietrza. Dlatego też ilość motyli w koszu nie może być większa niż sprawdzone 150 szt, i dlatego oferujemy do sprzedaży tylko kilka gatunków spośród dużo większej ilości występujących w Polsce. Transport motyli może się wydawać najtrudniejszym sprawdzianem ich właściwego traktowania, ale w praktyce ten element jest dobrze przemyślany i odpowiednio zaplanowany. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest przewożenie motyli nocą, kiedy to w ogóle nie są świadome, że zmieniają miejsce pobytu, bo w nocy i tak śpią. Innym dobrym rozwiązaniem jest przewożenie motyli w klimatyzowanym samochodzie z temperaturą ok 18-20 O C, a więc w takich warunkach, jakie są dla nich optymalne. Ostatnia faza przed wypuszczeniem motyli to jedynie pozostawienie kosza w pomieszczeniu chłodnym i zacienionym lub całkowicie pozbawionym światła.
Zapewnienie takich warunków motylom wcale nie szkodzi, a końcowy skutek udostępnienia im nowych terytoriów do zasiedlania czyni całą atrakcję jak najbardziej pożądaną i odpowiednią dla wsparcia tych maleńkich i pięknych istotek.
7. W JAKICH WARUNKACH POGODOWYCH MOŻNA WYPUŚCIĆ MOTYLE I DO, KTÓREJ GODZINY?
Oferuje my do wyhodowania motyle dzienne, więc godziny ich wypuszczania to czas od godz. 9.00 do godz.18.00 . PROSZĘ ZWRÓCIĆ NA TEN FAKT UWAGĘ, W PRZYPADKU PLANOWANIA WYPUSZCZENIA MOTYLI PO ŚLUBIE, KTÓRY ZACZYNA SIĘ O 18.00 – PO JEGO ZAKOŃCZENIU OK. GODZ. 19.00 MOTYLE MOGĄ RÓŻNIE SIĘ ZACHOWAĆ I NIE WYLECIEĆ. – Zwłaszcza gdy uroczystość odbywa się na samym początku sezonu lub na jego koniec – wieczory wówczas bywają bardzo chłodne!!!
Tak naprawdę niekorzystne dla wypuszczenia motyli są:
temperatura poniżej 15 O C.
czas po zachodzie słońca – brak światła dziennego, ulewny deszcz
Zarówno mały deszczyk w ciepły dzień, czy niższa temperatura w słonecznym dniu wcale nie przeszkadzają motylom i można z powodzeniem je wypuścić.
8. CZY MOŻNA MOTYLE WYPUŚCIĆ W POMIESZCZENIU, JEŚLI POGODA ZAWIEDZIE?
Jak najbardziej taka ewentualność jest od czasu do czasu praktykowana , a nawet w niektórych przypadkach stosowana jako celowa i od początku zaplanowana. Na ten temat szerzej rozpisujemy się w zakładce WYPUSZCZANIE , jak Państwo się domyślacie to rozwiązanie także jest uzależnione od tego, czy wypuszczamy motyle krajowe, czy tropikalne oraz jak długo określone motyle mogą przebywać w pomieszczeniach. ŻYWE MOTYLE KRAJOWE , ŻYWE MOTYLE TROPIKALNE .
9. CO ZROBIĆ GDY JEDNAK ROZPADA SIĘ DESZCZ, A POMIESZCZEŃ NIE DA SIĘ DOSTOSOWAĆ DO WYPUSZCZENIA MOTYLI?
Jest na to rada. Spsób zabezpieczenia się na wypadek deszczu wymaga niewielkich nakładów jeszcze przed samym wypuszczeniem motyli. Należy zaopatrzyć się (lub wypożyczyć) w zwykły pawilon ogrodowy (ZDJĘCIA poniżej) , czasami nazywany namiotem ogrodowym lub altaną namiotową (zdjęcia poniżej). Konstrukcje takie są dostępne w każdym markecie w dziale ogrodniczym. Część z nich posiada ścianki boczne wykonane z tkanin – siateczek, które dodatkowo zatrzymają motyle na dłużej i pozwolą na wypuszczenie ich do środowiska po całej uroczystości. Przed planowaną uroczystością należy rozstawić taki obiekt i w przypadku opadów deszczu po prostu wypościć motyle pod jego osłoną. W wielu obiektach, w których urządzane sa wesela czy tez eventy – jak pensjonaty czy zajazdy, w części ogrodowej znajdują się gotowe drewniane altany ogrodowe, one także doskonale nadają się jako dodatkowe zabezpieczenia na wypadek deszczu. Proszę się nie martwic o motyle, one doskonale poradzą sobie z warunkami pogodowymi w naturze także pada deszcz, a motyle doskonale wiedzą jak sobie z nim radzić.
10. CZY MOTYLE MOŻNA WYSŁAĆ POCZTĄ LUB ODEBRAĆ JE ZA POŚREDNICTWEM INNYCH FIRM KURIERSKICH?
Cały problem leży w specyfice przesyłki, którą Państwo zamawiacie, to przecież żywe motyle. Nadając paczki w różnych firmach kurierskich obowiązuje zawsze ten sam wymóg – sposób opakowania zgodny z przyjętymi wzorcami. Motyli nie można szczelnie opakować w kartonie i zawinąć papierem – ponieważ się poduszą. Samochody służące do transportowania przesyłek zwykłych są ponadto narażone na wysokie temperatury w czasie jazdy oraz możliwość przemieszczania pakunków. Jedyną możliwością jest zamówienie usługi „door to door”. Wówczas przesyłka jest przewożona oddzielnym kursem i dostarczana w kilka godzin do odbiorcy. Niestety ten wariant jest kosztowny. Zainteresowanych odsyłamy do takich firm kurierskich jak TNT, DHL, i innych, tam dowiecie się Państwo szczegółów. W tym kontekście najlepszym rozwiązaniem wydaje się zlecenie dowozu naszej Farmie.
11. CZY MOŻNA MOTYLE ODEBRAĆ W INNYM TERMINIE?
Tak, jest to możliwe. Przedłużyliśmy ważność zamówienia do 7 dni od ustalonej daty jego realizacji. Oznacza to, że możecie Państwo – w przypadku innych okoliczności – odebrać motyle w dowolnym terminie w ciągu najbliższych do 7 dni – i np. wypuścić je przy okazji oddzielnej sesji zdjęciowej. Uwaga – opcja niedostępna w przypadku zakupu zestawu BIELINKI
12. JAK WYGLĄDA SPRAWA PŁATNOŚCI I REZYGNACJI Z ZAMÓWIENIA?
Po wypełnieniu formularza zamówienia i kliknięciu pola wyślij, na skrzynkę pocztowa zamawiającego zostaje wysłane potwierdzenie przyjęcia zamówienia z prośbą o dokonanie przedpłaty w wysokości 100% wartosci zamówienia. Zamówienie zostaje przekazane do realizacji po zaksięgowaniu przedpłaty. NOWOŚCIĄ SEZONU 2012 JEST MOŻLIWOŚĆ REZYGNACJI Z ZAMÓWIENIA . PRZY WYBORZE TEJ OPCJI, OPŁACONA PRZEDPŁATA JEST ZWRACANA NA KONTO ZAMAWIAJĄCEGO PO POTRĄCENIU KOSZTÓW REZYGNACJI W WYSOKOŚCI 15 % WARTOŚCI ZAMÓWIENIA – REGULAMIN SPRZEDAŻY . Wartość potrącenia jest wymagana z uwagi na stałe nakłady finansowe ponoszone przy zakładaniu hodowli do każdego zamówienia. Rezygnacja oznacza odstąpienie od odbioru motyli, nie zaś ich zwrot.
13. CZY MOTYLE MOŻNA ZWRÓCIĆ W PRZYPADKU REZYGNACJI?
MOTYLE NIE PODLEGAJĄ ZWROTOM Z UWAGI NA SZCZEGÓLNY CHARAKTER PRZESYŁKI.
14. CZY POPRZEZ WYPUSZCZANIE MOTYLI MĘCZYMY TE ZWIERZĘTA?
Przywoływanie argumentów „męczenia motyli” przez przeciwników ich wypuszczania jest w tym przypadku całkowicie bezzasadne i niewłaściwe. Być może u podstaw takich opinii leżą wcześniejsze kontakty niektórych ich autorów z amatorskimi działaniami polegającymi na zwykłym wyłapywaniu motyli, następnie umieszczaniu ich w nieodpowiednich pojemnikach i złym przechowywaniu. Wypuszczanie motyli w oparciu o metodę wypracowaną na farmie, to działania, u podstaw których leży troskliwa hodowla i opieka nad motylami. Wypuszczanie motyli opracowane i przeprowadzone w sposób przygotowany specjalnie w tym celu jest zasadniczym elementem w całej złożoności działań przyjętych w programach czynnej ochrony gatunkowej zwierząt. Działań podejmowanych przez ludzi nauki, ekologów, pasjonatów i miłośników zwierząt. Samo wypuszczanie motyli jest tylko drobnym elementem dużo większej sprawy. I jest ono praktykowane od wielu lat wpisując się w dobrą praktykę pomocy udzielanej zwierzętom przez ludzi.
Na farmie hodowane są także gatunki motyli, które nie nadają się do kilkugodzinnego przewożenia i mogą być wypuszczane wyłącznie przez ludzi związanych z hodowlą motyli. Takich gatunków nie oferujemy do sprzedaży!
15. JAK DŁUGO ŻYJĄ MOTYLE?
Cały cykl rozwojowy motyli trwa około kilku miesięcy. Natomiast postać dorosła motyla, z którą to właśnie kojarzymy nazwę motyle, żyje do trzech tygodni. Niektóre z naszych rodzimych gatunków zimują jako postaci dorosłe, więc można powiedzieć, że przeżywają kilka miesięcy. Te właśnie gatunki można z powodzeniem wypuszczać jeszcze na początku października ponieważ muszą przezimować w naturalnym środowisku jako dorosłe postaci.