Rusałka żałobnik – zaproponuj nową nazwę

7 stycznia 2018
Posted

Zimowy przerywnik z samego środka sezonu „bez motyli”.

Motyle to zwierzęta zmiennocieplne, więc w ich małych ciałkach w zimne i mroźne dni krew nie płynie wartko. Jak zapewne wszyscy wiecie, motyle teraz śpią. Niektóre w postaci złożonych jesienią jajeczek, niektóre w formie gąsienic czy poczwarek, a inne jako w pełni rozwinięte dorosłe postaci. Szczególnie w przypadku tych ostatnich miło jest od czasu do czasu zajrzeć do zbudowanych na Farmie zimowych kryjówek i podpatrzyć motyle. To wspaniały przywilej hodowcy.

Przygotowaliśmy  dla Was karnawałowy przerywnik, mając nadzieję, że trochę ogrzejemy wyczekiwanie rozkwitu zieleni i słonecznego ciepła wiosny w ten chłodny czas.

Ogłaszamy mini zabawę!!!

Jest taki piękny motyl w naszej krajowej faunie, o polskiej nazwie Rusałka żałobnik (łac. Nymphalis Antiopa). I właśnie tej nazwy dotyczy nasza zabawa. Z niewiadomych przyczyn przydomek żałobnik przypisano rusałce nie mającej dużo wspólnego z żałobą. Wręcz przeciwnie, wydaje się, że ten gatunek może uchodzić za matuzalema wśród motyli.

Rusałka żałobnik

Zimuje w postaci dorosłej, a z letargu wybudza się, jako jedna z ostatnich rusałek – dużo później niż pokrzywnik, ceik czy pawik. Kiedy te ostatnie zaczynają już składać jajeczka wiosennego pokolenia, żałobnik dopiero się budzi. Czas jego aktywnego wybudzenia przypada mniej więcej na II poł. maja, kiedy wykazuje gotowość do rozpłodu. Z wyklutych gąsienic żałobnika poczwarki uformują się pod koniec czerwca, a dorosłe motyle wylecą dopiero w poł. lipca (dokładnie wtedy gdy rusałka pokrzywnik i ceik składają już jajeczka II pokolenia). Od tej pory żałobnik w postaci dorosłej przetrwa aż do początku lata następnego roku. To naprawdę wyjątkowo długowieczny gatunek.

Uważamy, że nazwa żałobnik zupełnie tu nie przystoi.

Może w takim razie ubarwienie, czy kolorystyka skrzydeł?

Sami oceńcie, czy głęboki aksamit filetowo połyskujących i obrzeżonych jaskrawo żółtą przepaską z niebiesko oczkową  koroną wzorów kojarzy się z żałobą?

Popatrzcie na przykładowy gatunek motyla tropikalnego Pachliopta kotzebuea (brak polskiej nazwy). Jest całkowicie czarny, można by rzec smoliście żałobny. Na dodatek od fazy gąsienic jest trujący dla drapieżców. Uosabia chyba wszystko, co jest obce naszej rusałeczce.

Pachliopta kotzebuea

Chcielibyśmy zaprosić Was do wspomnianej zabawy w postaci zaproponowania innej nazwy dla Rusałki żałobnik. Nie wprowadzamy sztywnych reguł konkursowych. Po prostu zamieszczajcie swoje propozycje w komentarzach na facebooku lub wysyłajcie na naszego maila info@frmamotyli.pl. W przypadku otrzymania wielu ciekawych pomysłów poddamy je głosowaniu na facebooku. Niech entuzjaści świata motyli sami zdecydują, jak chcieliby nazywać ten gatunek. Nazwa ciesząca się największym poparciem zostanie uhonorowana tytułem NAZWY FAN KLUBU. Każdy zainteresowany może przesyłać własne fotki tego motyla, z opisem miejsca i czasu spotkania. Przyjrzyjmy się bliżej temu gatunkowi. Możemy też przy okazji zaktualizować bazę danych występowania „antiopy” w Polsce.

Nie możemy obiecać, że nowa nazwa, jeśli taka zostanie wybrana, stanie się nazwą oficjalną. Do tego droga długa i zawiła proceduralnie, choć nie niemożliwa. Będziemy ją promować na łamach naszej witryny i rozpowszechniać, aby zdobyła poparcie jak największej liczby fanów. Jeśli wola zmiany nazwy zostanie rozpropagowana na poziomie dziesiątek tysięcy zwolenników, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć próbę zmiany polskiej nazwy. Z naszej strony zapewniamy, że każdorazowo przy używaniu w treści nazwy tej rusałki będziemy w rozszerzeniu podawać nową propozycję z odniesieniem do wyników naszej zabawy.

Dla ułatwienia, a może utrudnienia typowania, wspomnieć należy, że w innych krajach Rusałka żałobnik to:

W USA to Mourning Cloak czyli płaszcz żałobny, w Wlk.Brytanii  Camberwell Beauty (czyżby piękność dzielnicy Camberwell?), w Niemczech  – Trauermantel – to także żałobny płaszcz. Jak jest w innych krajach można przeczytać tutaj: https://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=90 .

Z kolei z greki „antio” – oznacza chyba „do widzenia”, podobnie, jak z włoskiego „addio”

Tak czy tak, naszym zdaniem przydomek żałobnik nie wpisuje się w piękno tego gatunku.

Przewidujemy, że zabawa zakończy się mniej więcej za rok – na początku grudnia 2018r. Autora najciekawszej propozycji nagrodzimy kalendarzem Farmy na rok 2019.

Jeśli macie uwagi do naszej propozycji chętnie je poznamy. ? Piszcie na info@frmamotyli.pl lub na facebooku: https://www.facebook.com/farmamotyli/